Çarşamba, Ocak 07, 2015

Çiğ Puding

 Pudingi kim sevmez ki? Sağlıksız olduğu için burun kıvıranlar olabilir ama gerçekte damağına bir kez kakaonun lezzeti değmiş herkes bu kremsi yapıdaki çikolatanın çekiciliğine kendini bırakıverir. Peki size hem puding yiyip hem de hiç vicdan azabı duymayacağınızı söylesem? İlk başta imkansız gibi görünüyor fakat çiğ mutfağın nimetlerinden biri de lezzetli ve aynı zamanda sağlıklı tatlılardan hiç çekinmeden yiyebilmek. Bu pudingte şeker yok, un yok dolayısı ile gluten yok, sağlıksız yağlar yok, süt ve ürünleri yok. Sadece üç içerikle 10 dakikadan kısa bir sürede hatırlayabilirsiniz.
  Tarifi;
 6-7 adet olgun hurma ( bir miktar su ile bir gece önceden ıslatılması daha iyi olur) 
 1 adet olgun avokado
 2-3 tatlı kaşığı kakao (tercihen çiğ) 
Önce çekirdekleri çıkarılmış hurma ve suyunu blendıra koyuyoruz üzerine kakao ve avokadoyu ekliyoruz. İsteyen biraz vanilya ekleyebilir.
 Hepsini blendırda krema haline gelene kadar karıştırıyoruz. 
Hepsi bu kadar! 

Süslemek yaratıcılığınıza kalmış. Benim 1,5 yaşındaki kızım bayıldı. Bu tarz sağlıklı tariflerle çocuklarınıza severek yiyeceği harika atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Artık hazır gıdaları, beyaz şekeri , gluteni hayatımızdan çıkarmamızın zamanı çoktan geldi. Unutmayın nasıl ki bir sigara insanı öldürmüyor ama yıllar süren içicilik sonunda kalıcı sağlık sorunları bırakıyorsa un, şeker, işlenmiş beyaz tuz ve diğer katkı maddeleri de aynı etkiyi yapıyor. Nasıl ki çocuğumuza sigara içirmek istemezsek bu maddeleri de kendi elimizde vermemeliyiz. 
Önyargısız tarifi deneyin. Lezzetine siz de şaşıracaksınız :) 

1 yorum:

aslı turan dedi ki...

vuuuuuuuuuuu hemen denenecek sonuç bildirilecek ellerine sağlık canım